Co to jest zarządzanie nieruchomościami?
Zarządzanie nieruchomościami to duża odpowiedzialność. Jesteś właścicielem nieruchomości i nie masz czasu nią zarządzać? Skorzystaj z pomocy zarządcy! Sprawdź, jaki jest jego zakres obowiązków. Dowiedz się, co się składa na czynności związane z zarządzaniem nieruchomościami. Co powinna zawierać umowa? Opisujemy to w naszym artykule!
Do czego się sprowadza zarządzanie nieruchomościami?
Zarządzanie nieruchomościami normuje akt i ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jak wynika z art. 184b. zarządzanie polega na podejmowaniu decyzji i działań. Ich zadaniem jest umożliwienie racjonalnego gospodarowania obiektem mieszkalnym. Zapewniona jest pracodawcom gospodarka ekonomiczno-finansowa i energetyczna. Wiąże się to także z obecną obsługą administracyjną. Bezpieczna eksploatacja i dbanie o utrzymanie w odpowiednim stanie i w zgodności z przeznaczeniem to również zadania osoby od zarządzania nieruchomościami. Inwestycje w obiekt to nie tylko teraźniejsze kwestie, ale też plany na przyszłość budynku.
Jaka jest rola zarządcy nieruchomości?
Zarządca zajmuje się przede wszystkim realizacją strategii działania oraz planu zarządzania. Utrzymuje i kontroluje dokumentację i przyjmuje oraz wprowadza najemców. Osoba z firmy zarządzającej nieruchomościami analizuje, planuje i wprowadza procedury związane z utrzymaniem poziomu technicznego nieruchomości. Realizuje i kontroluje budżet operacyjny i księgowość. Poza tym:
przygotowuje i sporządza sprawozdania – z wykonania budżetu,
likwiduje koszty eksploatacyjne,
opracowuje analizę opłacalności w zakresie remontów i inwestycji,
nadzoruje prace związane z remontem i budową,
pozyskuje środki na planowane cele,
tworzy i wdraża nowe cele.
W dodatku prowadzi badania rynku i akcji reklamowych w zakresie założonego budżetu.
Dostarcza poza tym usługi o charakterze doradczym i systematycznie raportuje właścicielowi. Sprawuje także zarząd na podstawie wyznaczonych zasad.
Jak wygląda umowa o zarządzanie nieruchomością?
Każdy zarządca działa na podstawie danych zasad i reguł. Wpływa to na efektywność wypełniania zadań. Są one zawarte w umowie o zarządzaniu nieruchomością. Określa ona zakres usług świadczonych przez profesjonalistę. Zawiera się ją między zarządcą a właścicielem nieruchomości lub wspólnotą mieszkaniową. Co ciekawe, istnieją różne rodzaje umów:
wynikowa – umowa sprowadza się do tego, że zarządca, który reprezentuje właściciela, odbiera wszystkie dochody z nieruchomości, reguluje wydatki. Nadwyżka jest uznawana za jego honorarium, natomiast różnica trafia do właściciela,
podstawowa – obejmuje zakres obowiązków oraz informację o wysokości wynagrodzenia zarządcy. Jeśli chodzi o koszty użytkowania, odpowiada za nie właściciel. Może to zrobić osobiście lub zarządca je w jego imieniu reguluje.
inwestycyjna – w tym modelu zarządca ma prawo pobierać i zachować wszystkie dochody z nieruchomości. Nie ponosi jednak wszystkich kosztów w związku z użytkowaniem i inwestycjami, które dotyczą nieruchomości. Jego wynagrodzenie oznacza różnicę między przychodami a kosztami, które są związane z zarządzaną nieruchomością.
Dlaczego opłaca się zatrudnić zarządcę nieruchomości?
Ukończenie umowy wcale nie oznacza zakończenia procesu inwestycyjnego. Najdłuższy etap to zarządzanie nieruchomością. W celu optymalizacji kosztów utrzymania i uzyskania jak największych zysków powierz zadania zarządcy.
Dzięki zarządcy otrzymasz jako inwestor same profity. W ten sposób obniży się koszty funkcjonowania obiektu. Można również oszczędzić Twój czas jako właściciela lub wspólnoty. Profesjonalista odpowiada za fachowe doradztwo oraz pełne nadzorowanie obiektu. Jego zadaniem jest również dbanie o jakość obsługi najemców. Dzięki temu kształtuje się pozytywny wizerunek dewelopera.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana