Czym jest obiekt użyteczności publicznej? Przydatne informacje
Obiekty użyteczności publicznej to budynki, które są przeznaczone do ogólnego użytku. Nie tylko powinny być estetyczne, ale też spełniać wymagania techniczne. Przewidują je przepisy prawa budowlanego. Poza ustawą Prawo budowlane istotne jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Warto zdobyć wiedzę w tym zakresie i poznać przykłady obiektów tego typu.
Czym jest budynek użyteczności publicznej? Definicja
Jak wynika z par. 3 Rozporządzenia Ministra, definicja budynków użyteczności publicznej wykazuje, że są to obiekty przeznaczone do użytku publicznego, a więc kultury, administracji publicznej, opieki zdrowotnej, nauki, wychowania czy kultu religijnego. Są to także obiekty społeczne, socjalne czy turystyczne. W dodatku może nim być biuro czy budynek socjalny.
Określenie to było przedmiotem orzecznictwa sądów administracyjnych. W związku z tym przykładowo cmentarz parafialny nie jest budynkiem użyteczności publicznej. Definicja obiektu użyteczności publicznej zakłada natomiast, że budynek myjni samochodowej się do niego zalicza.
Czym są obiekty użyteczności publicznej?
Jak można przeczytać w Obwieszczeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 8 kwietnia 2019 r. w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, są to obiekty, których celem jest publiczna użyteczność. Do przykładów obiektów użyteczności publicznej zaliczają się budynki:
kultury,
administracji publicznej,
kultu religijnego,
wychowania,
oświaty i szkolnictwa wyższego oraz nauki,
handlu,
opieki zdrowotnej, społecznej czy socjalnej,
banków,
gastronomii,
usług – poczt czy usług telekomunikacyjnych,
turystyki,
sportu,
biura lub obiekty socjalne,
obsługi pasażerów – w transporcie drogowym, kolejowym, lotniczym, morskim czy wodnym i śródlądowym.
Wymagania dla obiektów użyteczności publicznej
W celu dopuszczenia do użytku obiektu potrzebne jest specjalne zezwolenie. Dotyczy ono budynków użyteczności publicznej, które muszą odpowiadać pewnym wymaganiom. Dotyczy to warunków odnośnie do funkcjonalności i bezpieczeństwa.
Wytyczne odnoszą się do przepisów:
ochrony środowiska,
przed hałasem,
bezpieczeństwa konstrukcji i użytkowania,
ochrony przeciwpożarowej.
Ważne, aby spełniały normy bezpieczeństwa i higieny pracy. Poza tym muszą odpowiadać potrzebom użytkowym osób niepełnosprawnych. W celu zdobycia informacji na temat przepisów zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Prawem Budowlanym.
Obiekt użyteczności publicznej a zamieszkania zbiorowego
Warto wiedzieć, że nierzadko budynki zamieszkania zbiorowego będą równocześnie spełniać wymagania obiektu użyteczności publicznej. Możliwe jest także na odwrót. Najlepiej postępować w odniesieniu do definicji, które znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.
Czym się cechuje projekt obiektu użyteczności publicznej?
Budynki użyteczności publicznej to budynki kubaturowe. Wyróżniają się dużą powierzchnią. Ich wygląd wiąże się z otoczeniem. Zaliczają się do nich zarówno duże obiekty ze szklanymi elementami w stylu nowoczesnym, jak i w stylu klasycystycznym. Wówczas znajdują się obok architektury będącej zabytkami.
Budynki użyteczności publicznej muszą zapewniać bezpieczny pobyt w nich ludzi. Ważne, aby spełniały wymagania, które wiążą się z obsługą osób z niepełnosprawnością. W związku z tym ich projekt powinien uwzględniać:
funkcjonalność,
stylistykę,
nowoczesne technologie,
normy,
standardy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana