Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania?

Spis treści
- Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania do wynajęcia?
- Jakie są obowiązki najemcy, a jakie wynajmującego?
- Jak wynająć mieszkanie? Etapy
Szukasz mieszkania do wynajęcia? Nasz poradnik pomoże Ci w dokonaniu wyboru. Sprawdzamy w nim, na jakie kwestie oraz czynniki należy zwrócić uwagę, szukając idealnego lokalu. O czym powinieneś pamiętać? Jakie są obowiązki najemcy, a jakie wynajmującego? Poznaj etapy wynajmowania mieszkania! Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania do wynajęcia?
Szukasz mieszkania do wynajęcia? Zawsze pierwsza wizyta w lokalu jest najważniejsza. Liczy się pierwsze wrażenie. Dlatego przygotuj się do niej, aby zapewnić sobie przyszły komfort. Istotne jest zwrócenie uwagi na otoczenie i blok, zapachy oraz możliwe hałasy. Sygnałem ostrzegawczym mogą być np. śmieci na klatce schodowej.
Przeczytaj również: Jakie są trendy na rynku wynajmu mieszkań w Gdańsku?
W trakcie oglądania mieszkania do wynajęcia przyjrzyj się uważnie jego:
-
stanowi,
-
wyposażeniu,
-
meblom.
Upewnij się, że na ścianach nie ma pęknięć, pleśni, grzybów czy wilgoci. Zadaj pytanie odnośnie do dyspozycji wyposażenia. Sprawdź, czy urządzenia AGD i RTV funkcjonują odpowiednio.
Kolejna kwestia to media i rozliczanie za nie. Zazwyczaj wpłaca się co miesiąc zaliczki, a rozliczenie robi co kilka miesięcy czy 6 miesięcy. Inni wynajmujący wolą przekazywać najemcy rachunki.
Zapytaj także o dostęp do Internetu czy telewizji. Nierzadko właściciele oferujący wynajem mieszkania preferują, aby najemca podpisał umowę we własnym zakresie z dostawcą Internetu czy telewizji. Oprócz rozliczeń dobrze jest dopytać się o inne czynniki wpływające na komfort zamieszkania. Zapytaj o palenie papierosów oraz podejście do zwierząt czy dzieci. W innym przypadku będziesz musiał znaleźć inne mieszkanie do wynajęcia.
Jakie są obowiązki najemcy, a jakie wynajmującego?
Do obowiązków najemcy w przypadku lokalu do wynajęcia zalicza się utrzymanie lokalu w odpowiedniej kondycji technicznej i higieniczno-sanitarnej. Powinien także chronić przed uszkodzeniem, bądź dewastacją elementów budynku, które są w publicznym użytku. Dotyczy to windy, klatki schodowej czy gospodarczego pomieszczenia. Wliczają się w to także naprawy:
-
podłóg, posadzek i wykładzin,
-
drzwi i okien,
-
płytek i kafelków,
-
ścian, sufitów i tynków,
-
mebli czy sprzętu AGD,
-
bezpieczników, włączników i gniazdek,
-
pieców i centralnego ogrzewania.
Najemca powinien poza tym dbać o drożność rur i zlecić ewentualne naprawy w przewodzie odpływowym. Z kolei do obowiązków wynajmującego zalicza się wymianę:
-
podłóg, posadzek i wykładzin,
-
stolarki drzwiowej i okiennej,
-
tynków,
-
grzejników,
-
instalacji.
Jak wynająć mieszkanie? Etapy
Najlepiej porównać różne oferty i zobaczyć w rzeczywistości interesujące Cię mieszkania. Kolejnym krokiem będzie zapoznanie się z umową najmu. Co powinna zawierać?
-
termin najmu,
-
wysokość czynszu i kaucji,
-
warunki wypowiedzenia umowy i okres,
-
metoda rozliczania opłat za media.
Ważne jest także, aby w umowie zostały opisane dodatkowe warunki użytkowania nieruchomości w trakcie wynajmu. Poza tym kluczowe jest sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego. Opisuje on stan liczników w momencie przekazania kluczy i stan fizyczny lokalu. Jest on potrzebny zarówno wynajmującemu, jak i najemcy. Stanowi ochronę przed poniesieniem kosztów, które są niezasadne. W przypadku pojawienia się szkód wynajmujący jest uprawniony do pokrycia ich z części kaucji najemcy. W innym przypadku, jeśli szkoda była uwzględniona w protokole zdawczo-odbiorczym, może to dowieść braku szkód sporządzonych przez najemcę.
Protokół ten oznacza listę wyposażenia mieszkania. Dobrze, aby była podparta zdjęciami. Dokument w dodatku powinien się składać z:
-
dokładnego adresu,
-
daty i miejsca podpisania dokumentu,
-
danych najemcy i wynajmującego,
-
stanu liczników,
-
ilości kluczy.
Poza tym nie można pominąć listy wyposażenia wraz z jego stanem. Dokument powinien również uwzględniać inne pomieszczenia na przykład garaż czy komórkę lokatorską.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Wyceny i Obsługi Nieruchomości Wojciech Deska
Nieruchomości - porady prawne, konsulting, wycena woj. pomorskie81-218 Gdynia, Zamenhofa 4 lok. 46
-
Eurolocum.Pl Wojsa-Nieruchomości
Nieruchomości woj. świętokrzyskie25-350 Kielce, Sienkiewicza 9 lok. 1
-
Aedium s.c. Paweł Drelich Damian Zarzycki
Nieruchomości - porady prawne, konsulting, wycena woj. dolnośląskie53-604 Wrocław, Pawłowa 1 lok. 6
-
HEGRA Zarządzanie Nieruchomościami
Nieruchomości - kupno, sprzedaż, wynajem woj. kujawsko-pomorskie85-713 Bydgoszcz, Gdyńska 8 lok. B